środa, 19 października 2011

Sprzęt początkującego wędkarza -cz.I - WĘDZISKA

autor Artur Gałka

Zaden doświadczony wędkarz nie powie, że istnieje wyposażenie wędkarskie uniwersalne, dopasowane do każdej metody połowu, warunków łowiska, gatunku i wielkości ryby jaką chcemy złowić. Ze względu na powyższe czynniki sprzęt wędkarski uległ głębokiej specjalizacji. Wędziska, kołowrotki i cały osprzęt dostosowane są m.in. do połowów karpiowych, spiningowych, morskich , czy muchowych.
Każdy z nas pamięta jednak początki swej wędkarskiej przygody. Moją pierwszą wędką był tani kij z włókna szklanego kupiony w zestawie z kołowrotkiem, spławikami, ciężarkami i haczykami na gotowych przyponach. Jedyną znana mi metodą wędkowania była metoda spławikowa. Miejsce do wędkowania wybrałem dobrze choć zupełnie nieświadomie. Do małej, wypłyconej zatoczki, okolonej trzcinami i kaczeńcami chętnie podpływały piękne płocie i stada dużych leszczy zwabione zapachem zanęty. Tak więc wędka służyła mi do holowania wzdręg, płoci jak również trzy kilowych leszczy. W późniejszym okresie tę samą wędkę wykorzystywałem do połowów gruntowych i spiningowych.
WĘDZISKA
Dokonując zakupu pierwszej wędki nie sugerowałem się jej parametrami.
Powód był prosty: nie miałem na ten temat najmniejszej wiedzy. Mój wybór był ze wszech miar przypadkowy, jednak adepci wędkowania powinni wiedzieć o kilku czynnikach charakteryzujących dzisiejsze wędziska. Uogólniając wędki możemy podzielić na 5 rodzajów: gruntowe, spiningowe, spławikowe, muchowe i podlodowe. Jedną z głównych cech kija jest jego akcja, czyli stopień ugięcia pod obciążeniem. Wyróżniamy tu wędziska o akcji szczytowej, środkowej i parabolicznej. Podczas holu ryby za pomocą wędki o akcji szczytowej ugina się górna część kija, czyli szczytówka. Wędki takie zazwyczaj stosowane są do połowu ryb spokojnego żeru. Akcja środkowa oznacza iż pracuje głównie środkowa część wędziska.Wędki o akcji środkowej doskonale sprawdzają sie przy połowach dużych ryb. Kije o akcji parabolicznej wykorzystywane są do połowów ciężkich, szczególnie dużych okazów ryb ( sum, szczupak, karp). Służą też do dalekich wyrzutów ciężką przynętą. Kij o akcji parabolicznej pracuje na całej długości i może uginać się aż do uchwytu.
Drugą ważną cechą charakteryzują wędzisko jest jego masa wyrzutowa. Określa ona minimalny i maksymalny ciężar wyrzutu. Ciężar minimalny informuje nas, że poniżej jego wartości wyrzut przynęty może nie być efektywny. Rzucanie ciężarem większym niż wartość maksymalnej masy wyrzutowej może spowodować uszkodzenie wędziska. Oczywiście podane na wędce wartości ciężarów wyrzutu są orientacyjne i niewielkie ich przekroczenie ( np. o 20g) przy umiejętnym zarzuceniu nie będzie błędem.
Inne cechy wpływające na cherakterystykę wędki to m.in.:
-rodzaj i ilość przelotek. Na początek polecam wędki z min. 5 przelotkami na podwójnej, wysokiej stopce ( mokra żyłka nie przykleja się do wędziska)
- długość wędziska
- ciężar własny wędziska. Należy wybrać stosunkowo lekki.
- kwestia transportu wędziska. Mamy do wyboru wędki składane i teleskopowe.
Wybór odpowiedniego wędziska, jest ostatecznie i tak kwestią gustu. Początkującym wędkarzom polecałbym jednak wędki zwane często uniwersalnymi. Wędzisko takie może służyć do połowów gruntowych jak i spławikowych. Może to być wędka o długości ok. 3 metrów, o środkowej akcji, o ciężarze wyrzutowym od 20 do 80 gram, z minimum 5 przelotkami na podwójnej, wysokiej stopce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz